top of page
  • Yazarın fotoğrafıTEDGA

Diyalog Nedir? Neden Önemlidir?


Diyalog, iki veya daha fazla kişi arasındaki iletişimsel bir değiş tokuştur. Etimolojik olarak kelimenin kökeni Yunancadır ve dia (çapraz, arasında) ve legein (konuşma) anlamına gelen parçalardan oluşmuştur. Kelimenin birçok kullanımı vardır.

İlk kullanımı, bir tiyatro oyununda, filmde veya romanda karakterlerin nasıl konuştuğunu açıklamaktır.

İkincisi bir soruyu veya konuyu konuşma yoluyla, genellikle soru sorarak ve cevaplayarak araştıran felsefe türüdür. Üçüncüsü, öğrenme gibi çeşitli ortamlarda uygulanabilen bir uygulamadır. Bu ortamlardan biri ve belki de diyaloğun en önemli kullanımı, insanlar arasındaki anlayışla ilgilidir. İnsanlar problemlerini veya yanlış anlamalarını sadece ne hissettiklerini ve düşündüklerini ileterek çözebilirler.

Elbette, bu tür iletişimin bazı kuralları vardır. Katılımcılar diğer katılımcıları anlamaya istekli olmalı, kültürlerini açıklamaya istekli olmalı, medeni olmalı ve yapıcı eleştiriye açık olmalıdır. Terimin bu kullanımına kültürlerarası diyalog denir ve birbirlerinin kültürlerini anlama isteğini gösterir.

Diyalog yoluyla, farklı kültürlerden insanlar ortak bir zemin bulabilir, birbirlerini anlayabilir ve neden birbirlerine karşı önyargılı olduklarını çözmek için bir adım atabilirler.

46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page